Pasti na hlodavce – 5 tipů pro úspěšnější hubení myší, krys a potkanů

Mechanické sklapovací pasti jsou osvědčené, cenově dostupné a na rozdíl od nástrah (jedů) šetrné k životnímu prostředí. Někdy je ale hlodavci vyloženě ignorují. Pastičky na myši, krysy nebo potkany totiž nestačí jen natáhnout. V tomto článku proto najdete několik tipů, jak na rychlejší a úspěšnější odchyt hlodavců.

Následující rady jsou zaměřené především na hubení myší v domácích podmínkách. Likvidace potkanů bývá obtížnější nebo rovnou vyžaduje zásah odborníka. Pokud totiž past zabije či uvězní jednoho potkana, ostatní si uvědomí nebezpečí a do pasti je už nechytíte.

Pastička na myši se speciální návnadou NARA LURE

1. Vyberte tu nejlepší návnadu

 • Do pastí na myši je nejlepší dát kousek chleba nebo jiného pečiva, piškoty, oves, čokoládu, vlašský ořech, maso, arašídové máslo, jablko, mrkev nebo špek
 • Do pastí na krysy a potkany můžete dát kousek pečiva, sýr, salám nebo téměř jakékoli jídlo

Při deratizacích se mi navíc osvědčilo vybírat takovou návnadu, kterou hlodavci v okolí budovy nenajdou. Pokud je například dům nedaleko pole s pšenicí, dávám do pastí místo pečiva třeba kus špeku nebo čokoládu. Samozřejmě je také důležité návnadu důkladně upevnit, aby nemohlo dojít k její krádeži.

2. Vyberte to správné místo

Do pastí položených ve středu místnosti nic nechytíte. Mnohem větší úspěch budete mít, pokud je rozmístíte za nábytek a ke stěnám, podél kterých se hlodavci pohybují. Myši, krysy a potkani totiž bývají na otevřeném prostranství velmi opatrní. Navíc tak snížíte riziko, že se do pastí omylem chytnete vy nebo někdo z vaší rodiny.

Past na myši Victor Clean Kill

3. Přerušte zásobování

Pokud budou mít hlodavci dost potravy, návnady v pasti si možná ani nevšimnou. Proto vždy zkontrolujte, zda nemají přístup k jiným potravinám. Nejčastěji hodují na zásobách ve spižírnách, sklepích a na půdách. Veškeré jídlo proto uložte tak, aby se k němu nedostala ani myška.

4. Pastičky pravidelně kontrolujte

Do sklapnuté pasti se vám žádný další hlodavec nechytí – bez ohledu na to, zda šlo o planý poplach, nebo byl váš lov úspěšný. Každou past proto během dne několikrát zkontrolujte. Pokud pastičku dle potřeby vyprázdníte a znovu natáhnete, může být už za chvíli připravená na další akci.

Živolovné pasti navíc musíte kontrolovat alespoň jednou za 24 hodin s ohledem na zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání.

Pokud nechcete nebo nemůžete sklapovací pasti pravidelně kontrolovat, pořiďte si elektronickou past Victor Multi-Kill. Obsahuje totiž speciální zásobník, do kterého se vejde až 10 usmrcených myší.

Elektronická past na myši Victor Multi-Kill

5. Sledujte úspěšnost lovu

Pokud budou vaše pasti i po několika dnech prázdné, postupujte podle následujícího návodu. Mezi jednotlivými kroky vždy počkejte několik dnů, než se projeví výsledky.

 1. Zkontrolujte, zda jsou hlodavci stále v objektu a nemají přístup k potravě
 2. Použijte jako návnadu jinou potravinu
 3. Přemístěte pasti na jiné vhodné místo
 4. Vyměňte pastičky za nové
 5. Použijte místo pastí nástrahy umístěné do deratizačních staniček
 6. Objednejte si profesionální deratizaci

Tipy na závěr

 • Nastavení obyčejné dřevěné pastičky vyžaduje přesnost a opatrnost – často totiž sklapnou, ještě než je umístíte na vhodné místo. Pokud nechcete zbytečně pokoušet svou trpělivost, pořiďte si některou z pastí, kterou snadno natáhnete a uvolníte stisknutím jediného tlačítka (např. Victor Quick-Set Mouse Trap). Vyprázdnění těchto pastí je navíc hygienické a probíhá bez kontaktu s usmrceným jedincem.
 • V obchodech se prodávají také sklapovací pastičky, u kterých nemusíte na mrtvého hlodavce sahat ani se na něj dívat. Pokud preferujete tento způsob likvidace, prohlédněte si pasti Victor Clean Kill nebo Victor Kill & Seal Mouse Trap.
 • Pro přilákání škůdců můžete využít také speciální přípravek NARA Sprej. Je vhodný pro všechny typy pastí, má velmi lákavou vůni a po aplikaci působí až dva měsíce.
 • Pokud nechcete poslouchat cvakání mechanických pastiček, pořiďte si elektronickou past, která usmrtí hlodavce tiše a spolehlivě.
 • Další užitečné tipy pro deratizace v domácích podmínkách najdete ve článku Jak vyhubit myši, potkany, krysy a jiné hlodavce.

Dotazy k hubení myší, krys a potkanů mi bez váhání posílejte na adera@adera.cz.

Aderaman šéfuje deratizacím ve společnosti Adera už pěkných pár let. Volný čas věnuje sepisování odborných článků a péči o spokojenost klientů z Prahy i středních Čech. Kontaktovat jej můžete na telefonu 608 823 309 či e-mailu adera@adera.cz.

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*