Myš domácí – jak vypadá, způsob života a hubení

Myš domácí vypadá roztomile jen v pohádkách a animovaných seriálech. Ve skutečnosti patří mezi nebezpečné škůdce, od kterých se můžete nakazit vážnou nemocí. Zkrátka pokud myši navštíví vaši domácnost, velkou radost mít nebudete. V následujícím článku vám proto ukážu, jak myš vypadá, proč je pro člověka nebezpečná a jak se těchto hlodavců zbavit.

Myš domácí

Jak vypadá myš domácí a co o ní víme?

 • Třída: Savci
 • Řád: Hlodavci
 • Čeleď: Myšovití
 • Rod: Myš
 • Druh: Myš domácí
 • Délka těla s hlavou: 7–10 cm
 • Délka ocasu: 5–9 cm
 • Váha: kolem 30 g (max. 60 g)
 • Barva srsti: žlutohnědá až šedočerná
 • Pohlavní dospělost: v 6 týdnu
 • Počet vrhů za rok: až 5
 • Počet mláďat v jednom vrhu: 4–8
 • Délka života: 1,5–4 roky

Myš domácí (latinsky Mus musculus) je rozšířená téměř po celém světě. Má poměrně velké černé oči, štíhlé tělo, tenký dlouhý hladký ocas, drobné holé uši a velké přední zuby. Obvykle žije v různých dutinách a úkrytech nedaleko zdroje potravy. Přes den obvykle spí, nejaktivnější je večer a v noci. Velmi dobře šplhá a skáče.

Mapa rozšíření myši domácí ve světě

Mapa rozšíření myši domácí ve světě

Kde žije a proč je těžké myši vyhubit?

Myš domácí žije v blízkosti lidí, kde nachází dostatek potravy i dobré podmínky k životu. Navíc si rychle zvyká na jejich přítomnost. Mezi další místa, kde můžete tohoto hlodavce potkat, patří pole, potravinářské provozy (obchody, sklady, výrobní závody), parky, sýpky, stodoly a lesy.

Do domů a firemních objektů se nejvíce stahuje na podzim a během jarních měsíců. V létě některé myši opouští lidská obydlí a žijí na místech, kde najdou dostatek potravy. Někteří jedinci však zůstávají v domech po celý rok.

Myš domácí se množí velmi rychle – za jeden rok může porodit až 100 mláďat, které pohlavně dospívají již v 6 týdnu. Kromě rozmnožovací schopnosti přispívá k vysoké odolnosti proti vyhubení také jejich vynikající přizpůsobivost. Proto se nevyplatí čekat s položením pastí / objednáním deratizátora příliš dlouho.

Myš domácí

Čím se myš živí?

Myš je všežravec, který vyhledává potravu večer nebo v noci. Dává přednost rostlinné stravě – kousek sýru proto pravděpodobně odmítne. Živí se obilím, semeny, zeleninou, ovocem, hmyzem a lidskými potravinami. Často ale okouše i další věci, které najde – třeba plasty, igelit, lino, hadry nebo svíčky.

Protože mají myši velice slabý zrak, používají k vyhledávání potravy svůj skvělý čich. Za den jedna myš zkonzumuje cca 3–5 g potravy.

Myš domácí

Jak myš škodí?

Myš domácí způsobuje značné škody v místech, kde najde větší množství potravy – nejčastěji v domácnostech a potravinářských provozech (obchody, sklady a ostatní). Část potravy sežere, ale mnohem větší část znehodnotí svým trusem a močí. Tímto způsobem přenáší myši na člověka různé nemoci – salmonelózu, leptospirózu, střevní parazity, tularemii a další. Nakazit se můžete z jejich trusu, moči nebo třeba pouhým fyzickým kontaktem s myší.

Dále myši škodí okusem, kdy mohou poškodit kabeláž nebo jiné vybavení objektu (i z velmi tvrdých materiálů jako je zdivo nebo plasty). Zanechávají v objektech také nepříjemný a charakteristický zápach (myšinu).

V prostorách jako jsou hotely, restaurace, penziony, sklady, obchody, nemocnice, školy, objekty sociálních služeb i gastronomické provozy mohou myši výrazně ohrozit pověst podniku. Firmám se proto vyplatí zavést preventivní program proti škůdcům a vyhnout se tak případným pokutám nebo uzavření provozovny.

Temo Trap - past na šváby a jiný škodlivý hmyz

Na rozdíl od České republiky je na Slovensku možné k hubení myší používat i lepové pasti. V ČR se prodávají pod názvem TEMO-TRAP lepové pasti proti lezoucímu hmyzu.

Hubení myší

Pro hubení myší se používají pasti na hlodavce nebo nástrahy, které je z bezpečnostních důvodů vhodné umístit do deratizační staničky.

Pasti účinkují okamžitě, ale jejich vyprazdňování není příliš hygienické ani bezpečné pro vaše zdraví. DDD firmy proto nejčastěji využívají nástrahy s antikoagulanty (bromadiolon, brodifacum nebo jiné), které snižují srážlivost krve – myš po zkonzumování nástrahy během několika dnů zahyne na vnitřní vykrvácení.

Samozřejmě se veškeré nástrahy uzavřou do deratizačních boxů a odborná firma zajistí i jejich kontrolu a případné doplňování. Důležitá je také důsledná prevence – omezení přístupu k potravě a vstupu myší do objektu.

Malá deratizační stanička

Malá deratizační stanička

Máte doma myši?

Deratizační staničky, nástrahy a pasti zakoupíte v internetových obchodech nebo hobbymarketech. Pokud se chcete rychle a spolehlivě zbavit myší, napište mi – o deratizaci ve vaší domácnosti nebo firmě se velmi rád postarám osobně.

Dotazy k hubení myší a prevenci proti jejich rozšíření mi můžete posílat přímo na e-mail adera@adera.cz.

Aderaman šéfuje deratizacím ve společnosti Adera už pěkných pár let. Volný čas věnuje sepisování odborných článků a péči o spokojenost klientů z Prahy i středních Čech. Kontaktovat jej můžete na telefonu 608 823 309 či e-mailu adera@adera.cz.

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*