Jed na hlodavce a pes – co dělat při otravě

Úmyslná otrava nebo špatně umístěná nástraha. To jsou dva nejčastější způsoby, jak dochází k otrávení psů nástrahami na hlodavce. Přečtěte si více o tomto nebezpečí a jak na první pomoc.

Zdraví vás Aderaman

 • Jsem specialista na deratizace (hubení a ochranu proti hlodavcům) ve společnosti ADERA
 • Jsem chladnokrevný profesionál, postrach myšího světa
 • Znám zvyky jednodušších hrabošů, ale i opatrnost potkanů a krys
 • Když zrovna nekladu pasti, píšu pro vás skvělé tématické články

Pozor na deratizace

Byl jsem dnes zamyšlený. Článek na internetu mi připomněl smrt kamarádova psa, který uhynul na následky otravy. Často se můžeme smutné události vyvarovat, a proto jsem se rozhodl sepsat rychlý a stručný návod první pomoci.

Nejprve si řekněme, co vlastně může váš pes sežrat. Strychnin – známý v minulosti jako klasický jed na krysy – to nebude, je totiž zakázaný. Dnes se nejčastěji používají rodenticidy obsahující bromadiolon, flokumafen, brodifakum či jiné antikoagulanty.

3 nejčastější možnosti otravy

 • Záměrná likvidace – někdo chce vaše zvíře odstranit
 • Smrt kvůli neznalosti – někdo aktivní, ale nezkušený, rozsype kolem domu nástrahy
 • Špatný postup firmy – i deratizační pracovníky vybírejte pečlivě

Jak moc je to vážné?

Moc. A to hlavně v případě, kdy pes sežere nástrahu beze svědků. Otrava nástrahami na hlodavce se totiž projeví až během 5–7 dnů. Je to kvůli tomu, aby si krysy a potkani nespojovali konzumaci nástrahy s jejími účinky.

V těle vašeho domácího hlídače nebo mazlíčka se pak neděje nic hezkého. Antikoagulanty zabraňují srážení krve, zvyšují propustnost cév a dochází k vnitřnímu krvácení. Ovlivňují tak funkčnost orgánů jako jsou játra a slezina.

Vždy záleží na dávce antikoagulantu a velikosti psa. Z našich zkušeností víme, že pokud pes o hmotnosti 30 kilogramů sežere jednu, dvě dávky nástrahy, nemusí se mu nic stát. Naopak malá plemena typu čivavy mohou být i v takových případech ohrožená na životě.

Upozornění: Pokud se podaří psa zachránit, nejčastěji bývá následkem otravy postižení ledvin a jater. Někdy jim také zůstává velmi citlivé trávení.

Příznaky a první pomoc

Příznaky otravy nástrahou na hlodavce

Pes je

 • zesláblý a apatický
 • obtížně se mu dýchá
 • může se mu změnit barva dásní
 • může mít krev v moči (případně ve stolici)
 • může ztrácet rovnováhu
 • může se třást

Jen podle příznaků ale nemusíme včas poznat, že jde o otravu.

První pomoc při podezření na otravu nástrahou:

 • Zavolejte svému zvěrolékaři a v co nejkratší možné době jej navštivte
 • Pokud jste svědkem, že vaše zvíře právě sežralo jed na hlodavce, ještě před návštěvou zvěrolékaře doporučuji vyvolat zvracení – co nejdříve
 • Veterináři také doporučují podat 3% peroxid vodíku – dva nebo více mililitrů na jeden kilogram psa

Nejčastěji pak vašeho psa v ordinaci čeká aplikace vitamínu K, který je pouze na předpis a není tedy volně k dostání. Při včasném podání, o kterém rozhoduje pouze veterinární lékař, je velká šance na záchranu života.

Velkou pomocí pro veterináře i zdraví vašeho psa může být včasné zjištění, jaká nástraha na hlodavce byla použita. Vyplatí se podívat na varovné štítky se složením deratizačních přípravků (mohou být vylepené poblíž nástrahy). Někdy totiž může pes pozřít pouze návnadu na hlodavce, která se používá k monitoringu jejich výskytu a není jedovatá.

Upozornění: Pokud zvíře sežere profesionální nástrahu jako například Stutox II, žádný protijed neexistuje. Je to vysoce toxická látka a k úmrtí dochází už po několika hodinách.

Jak tomu předcházet

Mějte svého psa pod dozorem a zvažte používání náhubku. Doporučuji vám také vzít psa na výcvik, kde ho naučí přijímat potravu pouze na povel.

Určitě se také domluvte se svými sousedy, ať se vyvarují neprofesionálního umístění nástrah, i když to vlastně myslí dobře. Není nic horšího než volně rozsypaná nástraha na podlaze sklepa nebo v okolí bytového domu.

Nástrahy patří do speciálních deratizačních staniček. Na jejich správné rozmístění doporučuji vybrat odbornou firmu, která má příslušná oprávnění a dlouholeté zkušenosti s hubením škůdců.

Povzbuzení na závěr

Pokud vás trápí hlodavci, hlavně nepropadejte panice.

Zavolejte mi, poradíme se a najdeme řešení právě pro vás.

Tak jo, spadla klec a já musím běžet.

Srdečně, váš Aderaman

Aderaman šéfuje deratizacím ve společnosti Adera už pěkných pár let. Volný čas věnuje sepisování odborných článků a péči o spokojenost klientů z Prahy i středních Čech. Kontaktovat jej můžete na telefonu 608 823 309 či e-mailu adera@adera.cz.

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*