Jak na myši v autě, i ve městech – I. část

Některé hlody se řidičům prodražují. Nechme stranou hlody moderátorů linoucí se z autorádia. Tady jde o nechtěnou návštěvu škůdce v motorovém prostoru po zaparkování. Hlodavci pod kapotou jsou problémem venkova i velkých měst. Co říkají poškození řidiči a pojišťovny? A deratizační firma?

(Ne)mít překousané kabely v autě od myší

Pozor na zaručené recepty lidové tvořivosti. Ve snaze ochránit izolaci, kabely a řemeny si majitelé automobilů v motoristických fórech na internetu doporučí skoro cokoliv. Jejich zkušenosti se škodami často doprovázejí divoké tipy ve stylu Jeden hajný povídal:

 1. „Dejte tygří lejno do prostoru motoru.“
  …nemáte zrovna cestu do zoo a kdyby – také se vám to nechce dávat do auta?
 2. „Vražte pod kapotu psí chlupy.“
  …nebo můžete použít kočičí, ale dejte si pozor na škrábance při jejich odběru!
 3. „Položte vepřovou kůži na přední kolo.“
  …také neplánujete nosit po kapsách čerstvou kůži z čuníka?

Sami řidiči si tyto zaručené tipy obratem vyvracejí. Třeba postřehem, že hlodavci v Česku nikdy ve volné přírodě nepotkali tygra a nemusejí se obávat pachu jeho…pozůstatků. Znovu a znovu se však majitelé automobilů a vozových parků ptají, jak ochránit své vozy?

„Parkuju před panelákem a myš chodí nocovat do motorového prostoru. Vím, že je to problém všech nových aut, ale zaručený recept na něj neznám,“ stěžuje si uživatel s přezdívkou Luky na webu Poradte.cz. Odmítá jednu z laických rad nasypat do auta jed proti hlodavcům. „Co když to tam chcípne?“

Hlodavci v autě, ale ne v tom vašem

Komplikacím předejdete výběrem specializované deratizační firmy. V ADEŘE využíváme osvědčené technologie i postupy, které zabírají rychle a spolehlivě. Děláme vše pro to, aby naše práce měla co nejmenší dopad na životní prostředí.

V ochraně proti hlodavcům pomáhá deratizace místa parkování a jeho okolí. Vyplývá to z mých zkušeností s hubením hlodavců od roku 2000 i z praxe ostatních členů ADERA týmu.

Více informací o vývoji a způsobu života hlodavců najdete v našem atlasu škůdců.

Město nebo příroda, jejich zuby řádí všude

Na úhradu škody po návštěvě myší a jiných hlodavců v automobilech se začaly orientovat pojišťovny. V posledních letech v jejich nabídce vede forma volitelných doplňků k havarijnímu pojištění nebo povinnému ručení.

„Vyplatí se na to myslet i ve městech,“ doporučili zástupci České pojišťovny při uvedení své novinky před dvěma lety. Pojišťovna potvrdila, že poškození kabelů či brzdové soustavy od hlodavců hrozí nejen tomu, kdo bydlí blízko přírodě.

Ochrana automobilu před poškozením zvířaty je ze strany finančních ústavů celoroční. Jsou tu ovšem dvě velké Ale.

 1. Řeší následky a nikoliv příčinu. Spoluúčast pojištěného majitele vozu na škodní události může být podle zkušeností řidičů vyšší než cena opravy.
 2. Čekání! Musíte počítat s časem na opravu poškozeného auta. I tento čas jsou peníze. Třeba jen za přesun do servisu a vyřízení opravy.

Proč lezou myši do auta

Teplo. To je lákadlo pro myši a potkany – zahřátý motorový prostor. Hlodavci tedy nechodí do auta hodovat na plastech, dělají si v něm pelíšek. Nejlepším řešením pro zaparkování auta se může jevit garáž pravidelně ošetřovaná deratizační firmou.

Závěrem

Hlodavec s ostrými zuby znamená v případě vniknutí do vozu jeho ohrožení. Škůdce ale můžete účinně eliminovat, aby se vašemu automobilu vyhnul obloukem. A deratizace patří mezi komplexní, účinná a bezpečná řešení.

Podrobné rady „Jak spolehlivě chránit automobil proti myším a dalším hlodavcům“ najdete brzy v pokračování tohoto článku.

Aderaman šéfuje deratizacím ve společnosti Adera už pěkných pár let. Volný čas věnuje sepisování odborných článků a péči o spokojenost klientů z Prahy i středních Čech. Kontaktovat jej můžete na telefonu 608 823 309 či e-mailu adera@adera.cz.

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*