U nástrah na hlodavce najdete na obalu nepřehlédnutelné varování – „používejte biocidní přípravky bezpečně“. Podrobnější vysvětlení ale obvykle chybí. Bezpečné používání navíc vyžaduje i zákon. Ve skutečnosti je nejdůležitější umístit nástrahy tak, aby nemohlo dojít k jejich zkonzumování necílovými druhy nebo dětmi.
Nástrahy volně položené na podlahu místností nebo do venkovního prostředí mohou vážně ohrozit domácí zvířata a děti. Nejpoužívanější přípravky (antikoagulanty) totiž snižují srážlivost krve nejen u hlodavců, ale také u ostatních živočichů. Nejčastější riziko představují pro psi a děti. Pokud nástrahu zkonzumují, dochází k vážnému ohrožení jejich zdraví a života.
Deratizační (jedová) stanička BAIT BOX malá deratizační stanička pro bezpečné umístění nástrahy
Používejte deratizační staničky
Při volném položení nástrah zkrátka nebezpečně riskujete a porušujete zákon. Navíc pokud dojde k nějakým problémům, nesete za to plnou odpovědnost. Proto je důležité pokládat nástrahy pouze do deratizačních staniček, kde budou bezpečně uzavřené – necílové druhy ani děti se k nástrahám nedostanou.
- Deratizační staničky se vyrábí z plastu a slouží jako „krmítko“ pro hlodavce. Jejich konstrukce je navržená podle zkušeností profesionálů a maximalizuje účinnost hubení.
- Staničky s nástrahou je nutné označit štítkem s varováním.
Staničku stačí otevřít, vložit nástrahu a bezpečně uzavřít
Vyšší účinnost nástrah
Myši, krysy a potkani bývají v otevřeném prostoru nedůvěřiví. Dávají přednost skrytým místům, kde se cítí bezpečněji. Nástrahy uzavřené do deratizační staničky proto zkonzumují mnohem více než volně položené pochoutky. Bezpečné používání nástrah tak přispívá k efektivnějšímu a rychlejšímu vyhubení hlodavců.
Existují i další důvody
Používání staniček je výhodné také z estetických důvodů. Nástrahu totiž snadno schováte před vystrašenými pohledy ostatních osob, které se v objektu pohybují. Žádné granule ani voskové bloky, které samy o sobě dokáží mnoho lidí vyděsit, nikdo neuvidí.
Staničky s nástrahou je vždy nutné označit štítkem s varováním
Jaké staničky si vybrat?
Při hubení myší se mi osvědčily malé deratizační staničky. Jsou vhodné pro likvidaci myši domácí a jiných drobných škodlivých hlodavců. Necílovým druhům samozřejmě účinně zabrání v přístupu k nástraze.
Malá deratizační stanička
Na krysy a potkany je lepší použít BAIT BOX Velká deratizační stanička Go in Big. Jsou totiž navržené přímo pro větší hlodavce.
Všechny staničky mají prakticky neomezenou životnost a vydrží vám mnoho let. Protože se vyrábí z odolných materiálů, jsou ideální i do prostor se zvýšenou vlhkostí.
Nezapomeňte na účinnou nástrahu
Pro úspěšné vyhubení hlodavců budete samozřejmě potřebovat také správnou nástrahu. Více informací a mé tipy na osvědčené produkty si přečtěte ve článcích jedy na myši, jedy na krysy a jedy na potkany.
Na vaše dotazy k deratizačním staničkám a jejich používání rád odpovím na e-mailu adera@adera.cz.
Aderaman šéfuje deratizacím ve společnosti Adera už pěkných pár let. Volný čas věnuje sepisování odborných článků a péči o spokojenost klientů z Prahy i středních Čech. Kontaktovat jej můžete na telefonu 608 823 309 či e-mailu adera@adera.cz.